Darts / 【Samurai】Samurai 16
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Samurai |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
New power is armor like scales
The new model uses a fine delta helical cut, which creates an even rhombus-shaped cut by evenly distributing the spirals on both the left and right sides.
The Fine Delta Helical Cut has been designed to provide both a good cut and a secure contact area for the grip, which is difficult to achieve with a normal ring cut.
The precision spiral creates clean scales, and the design also sets it apart from the previous Samurai series.
■Specs
Material: 90% TUNGSTEN
Overall Length: 41.5mm
Max Diameter: 7.5mm
Barrel Weight: 20.0g
Standard: 2BA
■Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )
Recently checked items
-
PteraFactory×S4
BullRanger SAKURAJPY 715 ( USD 4.47 )
-
CAMEO
Tip Case caa0656 RedJPY 1,090 ( USD 6.83 )
-
PHOENIX CLUB CARD
PHOENICA KEYHOLDER LINE FRIENDSJPY 1,540 ( USD 9.65 )
-
PHOENIX CLUB CARD
PHOENICA LINE FRIENDSJPY 550 ( USD 3.44 )
-
PHOENIX card
pxa1708JPY 815 ( USD 5.10 )
-
PHOENIX card
pxa1059JPY 524 ( USD 3.28 )