Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EDDIE 1.1【GOLD】Edward Shouji Foulkes Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.1mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
- Another choice for the ultra-thin, long, straight lure.
For short games and long tournaments, use it with the EDDIE1. The EDDIE1 is designed to be used in conjunction with the EDDIE1 for short game and long tournaments, and can be adjusted to suit different conditions.
With a well balanced cut, the EDDIE1 has an enhanced rear area grip position. A wide ring cut has been added for a better fit and grip.
Available in black and gold versions in different weights for both soft and steel.
Specifications
Material: Tungsten95%
Overall length: 53.0mm
Max diameter: 6.1mm
Weight: 20.5g (barrel only)
Set contents
Barrel x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dee.flight x 3 (1 set)
Edward Shouji Foulkes Model Items
-
【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EDDIE 【GOLD】Edward Shouji Foulkes Model Steel JPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EDDIE3 Edward Shouji Foulkes Model 2BAJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EDDIE Edward Shouji Foulkes Model SteelJPY 10,000 ( USD 63.00 )
-
【L-Flight】】PRO Edward.S.Foulkes Model ver.2 Standard Mix JPY 880 ( USD 5.54 )
-
【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EDDIE 1.1【BLACK】Edward Shouji Foulkes Model 2BA JPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EDDIE 1.1【BLACK】Edward Shouji Foulkes Model Steel JPY 14,800 ( USD 93.24 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )