Darts / 【TIGA】90%TUNGSTEN XING2 Shin Nakanishi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
TIGA XING2 is the latest model from Shin Nakanishi, who made a splash with his unique main cut.
Based on the previous model "XING", the new model is a straight barrel with a drastic image change.
The main bolt-shaped polygon cut was retained, but the front and rear cuts were rearranged and the length of the front side was changed to create a completely new barrel.
The new long straight barrel has a new grip position that has never been seen before.
It is not only for straight barrel lovers, but also for players who have never been familiar with straight barrels before.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 53.0mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel Weight:21.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
BLAZE PRO 6 FIRE CASE REDJPY 5,940 ( USD 37.78 )
-
SHADE
Mikuru Suzuki COLLABORATION T-SHIRT 2023 Black MJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE NUSH2 SHUNTARO NAKAMURA MODEL 2BAJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
one80
Hiromitsu Tsuji Model ver.3 Black Steel 21gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
UNICORN
AIKI OISHI Model Gorille SteelJPY 17,000 ( USD 108.16 )
-
TRiNiDAD
tda0503JPY 2,017 ( USD 12.82 )