Darts / 【RED DRAGON】Snakebite Peter Wright model Black Racer Steel 22g 3381
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.05mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Black Racer is a streamlined modern design from nose to tail.
The Black Racer was created for Peter to pack a triple with custom-fit grips inside.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.8mm
Maximum diameter: 7.05mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 22g 2413JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 STEEL 22gJPY 9,981 ( USD 62.53 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 20g 2408JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 24g 2410JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 26gJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Euro 11 Element 18g SoftJPY 15,277 ( USD 95.72 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )