Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 Beyond KANEKO KENTA MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Modern design and color combination with sophisticated outline.
The last part of the barrel has a micro shark in the reverse R processing area. New sense grip that fits in your finger.
Of course, the step with the shaft diameter is still available in the new model.
The nut-cut area is also equipped with a marker and a nut-cut area that is more than enough to function as a main cut.
Two types are available: Black x Blue center balance and Black x Red back balance, which can be used according to your own preference.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Kenta Kaneko Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 KANEKO KENTA MODELJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 Beyond KANEKO KENTA MODELJPY 15,800 ( USD 99.34 )
-
DYNASTY
A-FLOW EL DORADO80 KANEKO KENTA MODELJPY 8,479 ( USD 53.31 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.1 teardrop MIXJPY 990 ( USD 6.21 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE "EL DORADO" KANEKO KENTA MODEL 2BAJPY 9,799 ( USD 61.61 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.2 Shape MIXJPY 990 ( USD 6.21 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )