Darts / 【TRIPLEIGHT】charm2 Rainbow95 Ikuko Takeyama model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The charm2 Rainbow95 uses 95% tungsten.
The outline for a good grip is still the same in this model. The grip area has been extended forward from the previous model, making it suitable for players with a front grip.
The large wing cut has been carefully chamfered to create a proper hooking action and assist with throws.
The rear area has a nut cut for the first time in the series, providing excellent grip and hand release.
The coating color of each barrel is different.
Specifications
Material: Tungsten 95
Total length:39.0mm
Maximum diameter:7.6mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Ikuko Takeyama Model Items
-
TRIPLEIGHT
charm3 UR Rainbow95 Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE IKUKO TAKEYAMA Model ver.2 PurpleJPY 3,700 ( USD 23.15 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 UR Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
charm Rainbow95 Ikuko Takeyama MODELJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
charm4 UR Rainbow95 IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 19gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 THORN Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.60 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )