Darts / 【TRIPLEIGHT】charm4 UR Rainbow95 IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 19g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "charm" series has captivated players with its high operability and beauty throughout the series.
From the long-awaited "charm4" series, the long-awaited fourth installment, "Rainbow95" is now available in a rainbow-colored shine on the entire surface.
The "Rainbow95" is based on the previous model.
Based on the previous model, the maximum diameter has been increased from 7.4 to 7.8 mm, and the weight has been increased.
The new model has a more stable grip feel while maintaining the same high operability.
The spiral cut from the front to the main area provides a feeling of being absorbed by the fingers.
In addition, the neat "neck" leads to a natural grip and assists in a smooth release.
The most distinctive feature is the rainbow-colored Rainbow coating applied to the entire surface.
The rainbow coating shows various expressions depending on the angle of the light, adding glamour and individuality to your play.
TRIPLEIGHT is proud to present a piece that combines high performance and aesthetics.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.8mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ikuko Takeyama Model Items
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE IKUKO TAKEYAMA Model ver.2 PurpleJPY 3,700 ( USD 23.47 )
-
TRIPLEIGHT
charm4 UR IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 18gJPY 14,800 ( USD 93.89 )
-
L-Flight×DYNASTY
EZ Ikuko Takeyama Model Standard MIXJPY 880 ( USD 5.57 )
-
TRIPLEIGHT
charm Ikuko Takeyama modelJPY 13,800 ( USD 87.56 )
-
TRIPLEIGHT
charm Rainbow95 Ikuko Takeyama MODELJPY 14,800 ( USD 93.89 )
-
TRIPLEIGHT
charm ST Ikuko Takeyama MODELJPY 14,800 ( USD 93.89 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.70 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )