Darts / 【TRIPLEIGHT】effort4 type-A plain Akihiko Owaku Model 2BA 19.5g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The new design is a combination of a triangle and nut cut, which has been the standard for the series up to now.
The grip is strengthened as it looks tough, and the triangle supports the hand release in a new iron plate pattern.
The outline has also been redesigned for perfect balance. The exquisite taper that produces solid control and stable arrow speed is also appealing.
The evolutionary type of the "effort4 [type-A]" from the mega-hit "effort1" has been completed.
The two different types of the effect4 with different characteristics are used to achieve further evolution.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 48.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 19.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Plain Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
TRIPLEIGHT
effort light Akihiko Owaku Model PRODUCTJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Akihiko Owaku Model limited edition 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×SilverJPY 880 ( USD 5.59 )
-
TRIPLEIGHT
AXEBEC2 type-A Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )