Darts / 【JOKERDRIVER】CRYSTAL SHANGRILA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Rare barrel length of 48.5mm except straight barrel.
(The longest in the brand in the normal line as of 2022)
The cut section is approximately 15mm (excluding the vertical cut section).
The cut is a simple double-ring cut, but this is the first time that this figure has been adopted.
It is uniformly arranged and easy to handle without any habit.
From a straight maximum diameter of 7.3 mm with logo
to 6.5mm in diameter on the tip side.
The total uncut area of approximately 30.5mm is also impressive.
Specifications
Material: 95% tungsten
Total length: 48.5mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 18.5g
Center of gravity: Center
Standard: 2BA
MADE IN JAPAN
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
The factory and tungsten itself are different from ZERO and NEXUS line. Please understand it beforehand.
The printing of the barrel logo, the color and specifications of the package, and the contents of the accessories are subject to change without notice.
The contents of accessories are subject to change without notice. Sticker is not included.
The color may differ slightly from the picture depending on the way you see it or the environment.
Please understand this in advance.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
FLAGS
College Logo Sweat Shirt Burgundy XXLJPY 6,900 ( USD 43.90 )
-
L-Flight
EZ Akari Oshiro Model 2022 CHAMPION Shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TARGET
CARRERA V-STREAM V2 steel 21g 190014JPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
TIGA
90%TUNGSTEN JOKERJPY 7,900 ( USD 50.25 )
-
TARGET
975 03 Swiss Point 23g 190074JPY 26,950 ( USD 171.47 )
-
SHADE
Motomu Sakai Portrait T-SHIRT 2023 White XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )