Darts / 【TARGET】DVB 90 Generation1 DIMITRI VAN DEN BERGH Model SWISS POINT 25g 190180
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DVB 90 Generation 1
Supervision by Dimitri Van den Bergh, the Dream Maker
DVB 90 (Dimitri Van den Bergh) G1 was born with a beautiful design that fits various grips!
Different radial cuts in the rear and center of the barrel are designed to provide a stable grip.
The two-tone coloring of the sandblasted front nose and the radial cut at the rear of the barrel gives the barrel a distinctive matte texture.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 25.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dimitri Van Den Bergh Model Items
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 25g 190226JPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 23g 190225JPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
8FLIGHT
DIMITRI VAN DEN BERGH Model Shape Black 400380JPY 935 ( USD 5.94 )
-
TARGET
DVB 80 Generation1 DIMITRI VAN DEN BERGH Model SWISS POINT 22g 190193JPY 7,850 ( USD 49.95 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH × ECHO Swiss point 23g 190285JPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH × ECHO Swiss point 24g 120286JPY 13,800 ( USD 87.80 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
FLAGS
T-Shirts 2024 Limited Edition Black XLJPY 4,900 ( USD 31.17 )
-
Zephyr
funky Kasumi Chiba ModelJPY 13,000 ( USD 82.72 )
-
one80
CHAMELEON TOPAZ Steel 22gJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
ULTIMA DARTS
ult0041JPY 509 ( USD 3.23 )
-
Harrows
TWIN PACK Aqua MediumJPY 990 ( USD 6.29 )
-
harrows
PRIME Dave Chisnall 7562JPY 489 ( USD 3.11 )