Darts / 【TRiNiDAD】PRO DURAN TYPE5 Kiyo Shimizu Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Maximum Diameter | 8.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Improved bullet torpedo for more pinpoint targeting.
The DURAN is the royal bullet barrel.
The shape of the grip has been greatly changed from the previous model.
The shape has been changed from straight to tapered to straight so that the same point can be gripped at all times.
The taper angle has been made tighter so that the barrel can be pushed out firmly and fly like a bullet.
The block-shaped cut in the center of the rod provides even tension in all directions for greater control.
The barrel has been sublimated into a barrel that can be used for steel darts as well, with improvements for more pinpoint aiming.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 8.0mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: Hard
Center of gravity:Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Kiyo Shimizu Model Items
-
L-Flight
flf6002 ShapeJPY 764 ( USD 4.86 )
-
Flight-L
PRO Kiyo Simizu Model ver.4 shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
Flight-L
Kiyo Simizu Model ver.3 shape whiteJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
PRO Duran Type4 Kiyo Shimizu Model STEELJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
TRiNiDAD
PRO DURAN TYPE5 Kiyo Shimizu Model SteelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRIPLEIGHT
ELPIS KIYO SHIMIZU MODEL 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 94.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )