Darts / 【TARGET】POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-9 2BA 20g 210193
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.05mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
x16 world champion
The new 9th generation model in collaboration with Phil Taylor is now available!
High precision barrel made of 95% tungsten for perfect weight setting and barrel balance.
Chrome nano base from the front, grooves compounded with delicate details.
Rear grip area features a unique design with square motif machining.
Performance coating for improved grip performance.
■Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.05mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 24g 200290JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER-9FIVE PHIL TAYLOR'S GEN-2 ORIGINAL 2BA 18g 200135JPY 16,500 ( USD 103.82 )
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 22g 200280JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420009JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Short 3set 420007JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER-8ZERO BLACK TITANIUM straight 2BA 19g 200245JPY 8,800 ( USD 55.37 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
Recently checked items
-
one80
S-Bite S-B1 2BA 20gJPY 12,100 ( USD 76.14 )
-
Fit Flight
Ricardo Perez Ibarra StandardJPY 870 ( USD 5.46 )
-
Winmau
PRISM DELTA FLIGHT 6915-208JPY 358 ( USD 2.25 )
-
TARGET
POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-11 2BA 20g 210369JPY 18,800 ( USD 118.30 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 2BA 19g 210320JPY 13,800 ( USD 86.84 )