Darts / 【TRiNiDAD】JOSE Type4 Jose De Sousa Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Overall construction based on double ring cut
Jose De Sousa uses the front of the barrel as the main grip point
The double ring cut + vertical cut used in TYPE2 is incorporated in TYPE4.
The number of vertical cuts has been increased to 12 to ensure uniform tension in all directions and to improve control.
The rear double ring cut is mildly applied to make the front grip more stable.
The double ring cut at the rear is mild to make the front grip more stable, but it is also capable of high performance as a main grip barrel.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.0mm
Maximum diameter: 6.2mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Jose Augusto Olivera de Sousa Model Items
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Short Clear RedJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Short ClearJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
JOSE Type2 Jose Augusto Olivera de SousaModel steelJPY 11,000 ( USD 69.30 )
-
CONDOR
Jose Augusto Olivera de Sousa Model BULL small medium whiteJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE Jose De Sousa Model Small Short ClearJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
AXE THE SPECIAL ONE3 Jose De Sousa Model Small Long ClearJPY 1,879 ( USD 11.83 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )