Darts / 【TRiNiDAD】TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Polygonal shape and Shark cut
TAPIA with new sensation
The main grip section has a mild shark cut with a shaved edge and a dodecagonal polygonal cut that can be pushed out with both the face and the edge.
The unevenness can be felt firmly with the fingertips, while the not-too-tight cut firmly transmits power to the darts.
The specs are up 1.5g from the previous model to 19g.
The short torpedo barrel is designed for Shiori Sato, a player with no take-back as the concept suggests, so the barrel will fly straight in response to the swing of her arm.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shiori Sato Model Items
-
TRiNiDAD
TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.13 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 dimple Shape MIXJPY 990 ( USD 6.28 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Standard Medium Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Standard Short Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Small Medium Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
TRiNiDAD
TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model SteelJPY 11,999 ( USD 76.13 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )