Darts / 【TRiNiDAD】TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Polygonal shape and Shark cut
TAPIA with new sensation
The main grip section has a mild shark cut with a shaved edge and a dodecagonal polygonal cut that can be pushed out with both the face and the edge.
The unevenness can be felt firmly with the fingertips, while the not-too-tight cut firmly transmits power to the darts.
The specs are up 1.5g from the previous model to 19g.
The short torpedo barrel is designed for Shiori Sato, who has no take-back, as the concept suggests, so the barrel will fly smoothly in response to the swing of her arm.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Shiori Sato Model Items
-
Darts Studio Macau
player goods hand towel Shiori Sato ModelJPY 1,100 ( USD 6.93 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Small Short Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 Standard KAMI MIXJPY 990 ( USD 6.23 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile UG 2BAJPY 17,000 ( USD 107.10 )
-
L-Style × unicorn
KRYSTAL ONE Shiori Sato Model ver.1 BlackJPY 3,960 ( USD 24.94 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 dimple Shape MIXJPY 990 ( USD 6.23 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )