Darts / 【TARGET】DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 25g 190226
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.9mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.65mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
DIMITRI VAN DEN BERGH is now available in G2!
Radial cuts are made at the rear and center of the barrel, and nano grooves are placed in the front to enhance the grip.
The combination of these cuts and the neutral shape provides outstanding gripping power.
*Used POINT 340046 SWISS DX 26MM POINT SILVER
*Swiss Point is a patented interchangeable point system.
Up until now, changing points on STEEL darts was impossible without special tools and techniques, but with SWISS POINT and the pocket-sized SWISS POINT tool, it is now possible,
The length, style, and color of the points can be changed instantly.
Since points can be changed at any time, it is possible to change points according to board conditions, or to use different points for practice at home and for matches.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.9mm
Maximum diameter: 6.65mm
Barrel weight: 25.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dimitri Van Den Bergh Model Items
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420012JPY 1,780 ( USD 11.29 )
-
TARGET
DVB 80 Generation1 DIMITRI VAN DEN BERGH Model SWISS POINT 22g 190193JPY 7,850 ( USD 49.80 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 2BA 19g 210320JPY 13,800 ( USD 87.56 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 23g 190225JPY 13,800 ( USD 87.56 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH INK FLIGHT & SHAFT KIT intermediate 3set 420011JPY 1,780 ( USD 11.29 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 21g 190224JPY 13,800 ( USD 87.56 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )