Darts / 【TARGET】SCOTT WILLIAMS Model G1 Swiss Point 25g 210222
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 8.4mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
SCOTT WILLIAMS GENERATION 1, aka Shaggy, is born!
The SCOTT WILLIAMS GENERATION 1 has a rare torpedo type barrel outline for a PDC player.
Shark cut near the center of the barrel and nano grip at the rear of the barrel provide additional stability.
*POINT 100088 SWISS SILVER POINT 26mm BAGGED
*Swiss Point is a patented interchangeable point system.
Up until now, changing points on STEEL darts was impossible without special tools and techniques, but now all you need is SWISS POINT and the pocket-sized SWISS POINT tool,
The length, style, and color of the points can be changed instantly.
Since points can be changed at any time, it is possible to change points according to board conditions, or to use different points for practice at home and for matches.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.5mm
Maximum diameter: 8.4mm
Barrel weight: 25.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Model Items
-
TARGET
SCOTT WILLIAMS Model BLACK 2Swiss point 23g 190287JPY 12,800 ( USD 81.21 )
-
TARGET
K-FLEX SCOTT WILLIAMS Model Standard Medium Black 410140JPY 2,480 ( USD 15.73 )
-
TARGET
SCOTT WILLIAMS Model BLACK 2Swiss point 25g 190288JPY 12,800 ( USD 81.21 )
-
TARGET
K-FLEX SCOTT WILLIAMS Model Standard Short Black 410138JPY 2,480 ( USD 15.73 )
-
TARGET
SCOTT WILLIAMS GENERATION 2 SCOTT WILLIAMS MODEL SWISS POINT 23g 190430JPY 12,800 ( USD 81.21 )
-
TARGET
SCOTT WILLIAMS Model G1 2BA 18g 210319JPY 13,200 ( USD 83.74 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )