Darts / 【TARGET】POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-10 Swiss Point 24g 190219
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.65mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
x16 world champion
10th generation collaboration model with Phil Taylor
The barrel is CNC machined down to the smallest detail and has three grip areas.
The front section has a chrome CNC milled grip with black PVD coating inlay, and the center section has delicate details combining milling and nano grooves.
The rear has a unique design featuring a 'beehive' grip
Black coated G10 TITANIUM SHAFT on the shaft
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter: 7.65mm
Barrel weight: 24.0g (including point)
Standard: Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 24g 200290JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER-9FIVE PHIL TAYLOR'S GEN-2 ORIGINAL 2BA 18g 200135JPY 16,500 ( USD 103.82 )
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 22g 200280JPY 2,000 ( USD 12.58 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420009JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT Short 3set 420007JPY 1,780 ( USD 11.19 )
-
TARGET
POWER-8ZERO BLACK TITANIUM straight 2BA 19g 200245JPY 8,800 ( USD 55.37 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )