Darts / 【YOSHIMURA BARRELS】BLAST 2023 Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | YOSHIMURA BARRELS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The birth of the BLAST 2023 evolutionary form!
The BLAST series was a simple straight model.
In 2023, the design concept has been renewed as a year of evolution!
The new model has evolved into a model with the best grip feeling along with the impact of its appearance.
The combination of Yoshimura Barrels "CUT SLICK" and Shark Block Cut produces an exquisite grip feeling.
The model is finished with excellent hand release and easy barrel control.
Without a doubt, this is the finest product in the history of the BLAST series.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 53.0mm
Maximum diameter: 6.2mm
Barrel weight: 21.5g
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents: 3 barrels, product certificate, inspection report
About the threads of Yoshimura barrels
The screws are set tighter than normal barrels to prevent the tips and shafts from loosening in order to achieve focused play.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )