Darts / 【DMC】Sabre Masumi Zero Masumi Chino model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Wing Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Masumi Chino, the undisputed Sabre user, says "This is the best Sabre" and loves to use it.
The original Sabre, which became the prototype for the SP1, is being revived after more than 10 years at the request of Masumi Chino!
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Weight: 16.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Masumi Chino Model Items
-
DMC
Sabre MASUMI SP Ver.2 Black Limited Masumi Chino model 2BAJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
DMC
BATRAS Sabre Masumi SP No,5 CORE SUS+WJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
DMC
BATRAS SabreJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
DMC
Sabre STEEL 21g NEWJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
L-Flight
PRO Masumi Chino model ver.2 Clear BlackJPY 990 ( USD 6.29 )
-
DMC
SUS SABRE 2BAJPY 3,080 ( USD 19.59 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )