Darts / 【D.craft】MARIONETTE Tomomi Amari Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
As the second model of D-CRAFT REBORN PROJECT 2023, we are selling Tomomi Amari's model "MARIONETTE" (marionette), which is currently competing in PERFECT!
Amari uses a Torpedo type barrel and the barrel weight is relatively heavy.
He loves to use the Torpedo type because he can feel the weight of the barrel on take-back, which prevents him from losing the release and makes it easier to transmit power to the barrel.
For the new model, multiple cut shapes were combined to take into account Amari's characteristics and preferences, and the bulge of the Torpedo was placed from the rear to increase the weight in order to bring out the weight.
The grip point is composed of a combination of "wing cut, shark cut, and micro shark" to ensure the transmission of grip power to the heavy barrel.
A 0.1mm step at the rear of the wing cuts is designed for smooth release from the hand to minimize snagging and ensure a stable release.
This dart is recommended for players who are looking for a torpedo shape and a good grip.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 19.2g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DSTB
TEAM Azure Dragon Tumbler 500mlJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
SHADE
STAY WILD T-shirt Kenichi Ajiki model navy XLJPY 3,900 ( USD 24.81 )
-
JERZEES x COSMO DARTS Half zip seatshirts black L JPY 6,380 ( USD 40.59 )
-
DYNASTY
KATANA ORTEGA2 Nobuhiro Yamamoto Model No.5JPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
one80
Night Hunter Silence Steel 24gJPY 12,100 ( USD 76.98 )