Darts / 【TRiNiDAD】PRO Flores Type4 Shizuka Kondo Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The cut of the grip section has been drastically changed in this model.
The rounded ring cut has a vertical cut with an increased radius, and the cut is designed so that it can be pushed all the way through to the end of the grip.
The cut configuration is finer and stronger, and the force is applied directly.
The cut at the rear of the barrel has a wider cut to confirm the grip position, and the step at the rear of the barrel serves as a push-out function at the time of release.
The thickness is 0.1mm thicker than the previous model to fit the finger and to improve the grip stability.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Sizuka Kondo Model Items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS2024 PLAYER SET Sizuka KondoJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE TOA SHIZUKA KONDO MODEL 2BA 20gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
TRiNiDAD
PRO Flores Type4 Shizuka Kondo Model STEELJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
CONDOR
AXE Gerbera&Statice Shizuka Kondo Model Small Medium MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
PRO Flores Type3 Shizuka Kondo Model 2BAJPY 11,000 ( USD 69.30 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE TOA SHIZUKA KONDO MODEL 2BA 18gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )