Darts / 【TRiNiDAD】PRO Flores Type4 Shizuka Kondo Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The cut of the grip section has been drastically changed in this model.
The rounded ring cut has a vertical cut with an increased radius, and the cut is designed so that it can be pushed all the way through to the end of the grip.
The cut configuration is finer and stronger, and the force is applied directly.
The cut at the rear of the barrel has a wider cut to confirm the grip position, and the step at the rear of the barrel serves as a push-out function at the time of release.
The thickness is 0.1mm thicker than the previous model to fit the finger and to improve the grip stability.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 21.0g(including point)
Standard: Hard
Center of gravity:Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Sizuka Kondo Model Items
-
MASTER STROKE
T-shirts SHIZUKA KONDO United Black LJPY 3,565 ( USD 22.68 )
-
MASTER STROKE
T-shirts SHIZUKA KONDO United Black SJPY 3,565 ( USD 22.68 )
-
MASTER STROKE
T-shirts SHIZUKA KONDO United Black MJPY 3,565 ( USD 22.68 )
-
CONDOR
AXE Gerbera&Statice Shizuka Kondo Model Small Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
Gerbera&Statice Shizuka Kondo Model Small Medium MIXJPY 1,300 ( USD 8.27 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE TOA SHIZUKA KONDO MODEL 2BA 18gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )