Darts / 【TRiNiDAD】PRO KID Tomoya Goto Model PDC World Darts Championship LIMITED EDITION
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.96 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/21 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Tomoya Goto, a first time participant in the PDC World Darts Championship
Gold coated special model
2BA weighs 19g, 0.5g lighter than the current model
The outline and cut of the front part have been changed.
STEEL is the same spec as the current model
Discontinued as soon as stock runs out
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 51.0mm
Maximum diameter:6.5mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2023-12-16
I felt a difference of more than 0.5g in comparison, like the tip is fluffier than the regular version of the KID.
Gilded is intriguing to my mind.
2 people found this helpful
Tomoya Goto Model Items
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Medium Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE2 EVO Tomoya Goto Model 2BAJPY 15,400 ( USD 96.87 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Short Black S-DARTS Limited EditionJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Small Short GreenJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Extra Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Short GreenJPY 1,879 ( USD 11.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.95 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.83 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.87 )
-
TARGET
PRIME SERIES XENO MOTOMU SAKAI Model 2BA 210838JPY 22,800 ( USD 143.42 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.27 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.28 )