Darts / 【TRiNiDAD】KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TYPE4 is a specialized version of the KID TYPE4.
The specifications of the soft model are set at 52mm, and the main grip section has the series' characteristic dot cutouts.
Together with the thickness of 6.8mm, it gives a sense of security when gripping.
Furthermore, the cut in the front section is designed to transmit power simply by placing a finger on it.
The steel model consists of a simple ring cut, the width and depth of which are the result of repeated trial and error.
Weighing 23.5g, it is easy to handle.
Both the soft and steel models are exclusively designed and polished, and will be a great weapon for Tomoya Goto in his battle against the year ahead.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 21.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Tomoya Goto Model Items
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Small Extra Long GreenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 KID3JPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Long GreenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Extra Long GreenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Small Extra Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE2 EVO Tomoya Goto Model 2BAJPY 15,400 ( USD 97.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )