Darts / 【TIGA】EMPRECHU SIESTA Yukie Sakaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "EMPRECHU" series, the signature model of Yukie Sakaguchi, who has won the JAPAN 2023 season four times as of November and is constantly striving to reach the top of her game, has begun a new chapter.
The main cut is a composite cut with a thin ring cut in between the conventional thick ring cuts.
The thick ring cut itself is designed to reduce the conventional clamping force, but the use of a thin ring cut and the widened pitch of the thick ring cut allows the force to be firmly transmitted to the barrel upon release.
The front section has vertical cuts and regular dots as design cuts.
A new "EMPRECHU" series is born here.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 41.5mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukie Sakaguchi Model Items
-
TIGA
EMPRECHU Yukie Sakaguchi ModelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
TIGA
EMPRECHU 3 Yukie Sakaguchi ModelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
SANGREAL×TRiNiDAD
Valmez 2BAJPY 15,800 ( USD 98.86 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.01 )
-
TIGA
EMPRECHU 2 Yukie Sakaguchi ModelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model SteelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )