Darts / 【YOSHIMURA BARRELS×JOKERDRIVER】BLAST CAM THE FIRST
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | YOSHIMURA BARRELS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 56.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.1g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 5.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Collaboration with YOSHIMURA BARRELS & JOKERDRIVER has been realized!
Yoshimura Barrels uses a 3D scanner to measure each darts barrel to an accuracy of 1/1000mm.
The darts barrels are manufactured according to the same standards as the manufacturing technology for motorcycle parts, and any barrels not meeting the regulations are discarded.
The darts barrels are precision-machined and polished one by one by the craftsmen of "JOKERDRIVER".
The darts barrels are the result of a fusion of craftsmen's skills.
BLAST CAM -THE FIRST- is a renewed version of the BLAST CAM released in the past, with an ultra-thin straight barrel and a large block cut.
The shine emitted from the polished barrel and the strong grip power provide stable darts flight.
The "FACTORY" model [Yoshimura Barrels x CONDOR AXE] is included as a standard accessory.
The JOKERDRIVER is a one-of-a-kind barrel with the added polish of the JOKERDRIVER.
This is the highest quality darts barrel with attention to detail.
The package is different from the normal Yoshimura Barrel products and is specially designed for "THE FIRST".
Includes CONDOR AXE "FACTORY" SMALL MEDIUM and Premium Lippoint.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 56.0mm
Maximum diameter: 5.6mm
Barrel weight: 18.1g
Center of gravity: Center
Standard:2BA
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )