Darts / 【TARGET】DIMITRI VAN DEN BERGH × ECHO 2BA 20g 210365
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 48.9mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The ECHO edition was designed in collaboration with DIMITRI VAN DEN BERGH.
The barrel was designed to achieve a balance between weight and durability.
The center of the barrel is sandblasted and remachined for a unique grip.
The entire barrel is coated in black and the grooves are coated in gray to give the barrel a chic texture.
*Steel model uses Swiss point.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.9mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Dimitri Van Den Bergh Model Items
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 25g 190226JPY 13,800 ( USD 86.91 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH × ECHO 2BA 20g 210365JPY 13,800 ( USD 86.91 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH INK FLIGHT & SHAFT KIT Short 3set 420010JPY 1,780 ( USD 11.20 )
-
TARGET
K-FLEX DIMITRI VAN DEN BERGH MODEL Standard Medium Black 410137JPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 Swiss Point 23g 190225JPY 13,800 ( USD 86.91 )
-
8FLIGHT
DIMITRI VAN DEN BERGH Model Shape Black 400380JPY 935 ( USD 5.88 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )