Darts / 【TARGET】LUKE LITTLER Model SWISS POINT 23g 190229
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
2023 PDC World Darts Championship finalist
Guinness Record
PDC World Darts Championship youngest finalist (16 years 333 days)
PDC World Darts Championship Highest average score in first entry (Ave. 106.2)
Youngest player to beat a former world champion (Christian Kist/Rob Cross/Raymond van Barneveld)
The Luke Littler G1 was designed to meet his exacting demands.
It consists of a dual pixel cut from the center of the barrel to the front, with a fine cut on the main grip at the rear of the barrel.
It has a PVD black performance coating and was further remachined to highlight the dual pixel cut technology.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
*Points used: 100089 SWISS BLACK POINT 26mm BAGGED
Model Items
-
TARGET
K-FLEX THE NUKE Luke Littler Model Shape Medium Black 410112JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
K-FLEX THE NUKE Luke Littler Model Standard Intermediate Black 410114JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
K-FLEX Luke Littler Model Standard Short Purple 410183JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
LUKE LITTLER Model SWISS POINT 24g 190324JPY 18,000 ( USD 114.53 )
-
TARGET
K-FLEX Luke Littler Model Shape Short Purple 410180JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
K-FLEX THE NUKE Luke Littler Model Standard Short Black 410113JPY 2,480 ( USD 15.77 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )