Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 Beyond KANEKO KENTA MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
-Fusion of polygonal shape and micro ring
KENEKO KENTA's latest model EL DORADO6 is now available!
The previous model added the ease of holding to the series' pursuit of "a barrel that can be flown not only by its cut but also by its outline".
In this new model, we have sought to make the barrel even easier to hold and have introduced a fusion of polygonal shapes and micro rings.
The polygonal shape fits the hand like a pencil, creating a sense of security in the grip that is unimaginable from the outside.
The fusion of the polygonal shape and the delicate micro ring, which is easy on the fingers, eliminates any hesitation in the grip.
The jet-black body is now available in Red&Gold Back Balance and Blue&Silver Center Balance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Kenta Kaneko Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 KANEKO KENTA MODELJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 Beyond KANEKO KENTA MODELJPY 15,800 ( USD 99.34 )
-
DYNASTY
A-FLOW EL DORADO80 KANEKO KENTA MODELJPY 8,479 ( USD 53.31 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.1 teardrop MIXJPY 990 ( USD 6.21 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE "EL DORADO" KANEKO KENTA MODEL 2BAJPY 9,799 ( USD 61.61 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.2 Shape MIXJPY 990 ( USD 6.21 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )