Darts / 【TIGA】Fenrir Sho Okano Model Limited 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The long-awaited signature model of Sho Okano, a Hiroshima-based professional who has been active in both soft and steel, including representing Japan in the PDC Asian Championship in 2023, is now available.
The main cut is a ring cut with a vertical cut.
The ring cut is used for the main cut, which maximizes the hooking action while preserving the unique surface feel of the ring cut.
The ring cut on the front and back of the main cut and the helical cut on the front side make it a straight barrel with a rich design.
Now, a lone wolf in Hiroshima becomes "Fenrir" enough to swallow the gods....
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 49.0mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Model Items
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2024 Sho OkanoJPY 3,000 ( USD 18.77 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Sho OkanoJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
TIGA
Fenrir2 Gold Sho Okano Model 2BAJPY 15,400 ( USD 96.36 )
-
L-Flight×TIGA
PRO Sho Okano Model 2025 Shape BlackJPY 1,100 ( USD 6.87 )
-
TIGA
Fenrir2 Sho Okano Model SteelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
【L-Flight】】PRO Sho Okano Model ver.1 Rocket MIX JPY 880 ( USD 5.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )