Darts / 【TIGA】Hermit Shuichiro Hayashi Model Limited
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Shuichiro Hayashi, who has been active in the JAPAN 2023 season and has been seeded for 6 consecutive years since the opening round, has introduced his first model for TIGA.
The outline is a rhombus shape that makes it easy to be aware of the center of gravity, and the main cut is alternated with ring cuts of different pitches, resulting in a simple yet sharp design with no waste.
The tarot card "Hermit" means the pursuit of an ideal.
The name is appropriate for the darts craftsman Shuichiro Hayashi.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichiro Hayashi Model Items
-
ULTIMA DARTS
WALD2 Shuichiro Hayashi ModelJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
TIGA
Hermit Shuichiro Hayashi ModelJPY 12,100 ( USD 75.81 )
-
TIGA
Hermit Shuichiro Hayashi Model LimitedJPY 14,850 ( USD 93.04 )
-
L-Flight×TIGA
PRO Shuichiro Hayashi Model 2025 Standard RedJPY 1,100 ( USD 6.88 )
-
ULTIMA DARTS
WALD Shuichiro Hayashi ModelJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel Shuichiro HayashiJPY 3,000 ( USD 18.79 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )