Darts / 【TIGA】EMPRECHU SIESTA Fusion Yukie Sakaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Yukie Sakaguchi, who has achieved a new record of four championships in Japan 2023 and is one of the most popular and talented players in Japan, has already introduced her newest model, the "EMPRECHU SIESTA" Fusion model.
The composite ring cut used in the EMPRECHU SIESTA provides a good release feel, and the Fusion model's unique ultra-rear center of gravity makes it easier to feel the weight on takeback.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.7mm
Barrel weight: 16.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukie Sakaguchi Model Items
-
TIGA
EMPRECHU 5 Fusion Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited EditionJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
TIGA
EMPRECHU5 Yukie Sakaguchi Model St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model SteelJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
DYNASTY×SANGREAL
PRO Yukie Sakaguchi Model ver.1 Shape MIXJPY 1,100 ( USD 6.99 )
-
TIGA
LYKA Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED EDITION SteelJPY 14,850 ( USD 94.47 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED SteelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )