Darts / 【TIGA】EMPRECHU SIESTA Fusion Silver Yukie Sakaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
TIGA's unique Fusion Silver series, which interweaves different materials such as tungsten and silver, is back on the market after a five-year absence!
This time, it is based on the popular signature model "EMPRECHU SIESTA" by Yukie Sakaguchi.
The face of Sakaguchi's image character, the Grim Reapers, is placed in the center of the barrel in the shape of a ring.
While retaining the performance of the darts themselves, the product has a cute and impactful look.
Specifications
Material: 90% tungsten and 925 silver
Total length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.3mm (Silver part: 8.3mm)
Barrel weight: 17.5g
Standard:2BA
Please note that there may be a slight deviation from the listed specifications due to the product being made up of multiple parts.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukie Sakaguchi Model Items
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model S-DARTS LIMITED SteelJPY 15,950 ( USD 101.18 )
-
TIGA×TRiNiDAD
GOMECHU3 FusionJPY 22,000 ( USD 139.57 )
-
TIGA
LYKA2 Yukie Sakaguchi Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.74 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
TIGA×TRiNiDAD
GOMECHU2 FusionJPY 22,000 ( USD 139.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )