Darts / 【COSMODARTS】DISCOVERY LABEL Scott Mitchell Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This is the model of Scott Mitchell, the 2015 BDO World Darts Championship Champion.
The wisdom of a world champion has been poured into this remarkable barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Scott Mitchell Model Items
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Scott Mitchell Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
Fit Flight
Scott Mitchell Model Standard DblackJPY 870 ( USD 5.46 )
-
Fit Flight Air
Scott Mitchell Model Standard MagentaJPY 970 ( USD 6.10 )
-
Winmau
Scott Mitchell Steel 22g 1456-22JPY 10,340 ( USD 65.06 )
-
Winmau
Scott Mitchell Steel 24g 1456-24JPY 10,340 ( USD 65.06 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )