Darts / 【MIRARCH】Bahamut Type2 Straight Toyokazu Shibata Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A new challenge for Toyokazu Shibata with a straight model of 48mm in length, 21.5g in weight, and a semi-front center of gravity.
This straight model is an evolution of the Torpedo type, which he has used for many years.
The maximum length has been reduced to 7.0mm without making it too thin, while maintaining the sense of security when gripping it by reducing the overall length to 48mm without changing the 11-square shape.
The maximum length is 7.0mm without making it too thin.
The name of the barrel was designed by Shibata himself.
The name "Bahamut-Bahamut" is inspired by the image of a dragon god who rules over all monsters.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 48.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 21.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Toyokazu Shibata Model Items
-
JOKER DRIVER
EXTREME TOM CAT No.5JPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
ULTIMA DARTS
RAGNAROK Toyokazu Shibata Model 2BA 18.5gJPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
L-Flight
PRO Toyokazu Shibata Model ver.2 teardrop MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
JOKER DRIVER
EXTREME APEX Toyokazu Shibata Model SteelJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
MIRARCH
Bahamut ZERO Type1 Torpedo Toyokazu Shibata Model 19.8gJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
L-Flight
PRO Toyokazu Shibata Model ver.2 shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Joker Driver
-ZERO- Po/No MidFrontJPY 71,500 ( USD 454.94 )
-
Zaoral
Recovery Necklace Black Limited SJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
Fit
GEAR Shaft fis8942 ["Normal"] ["Spin"]JPY 1,130 ( USD 7.19 )
-
MASTER STROKE
T-shirts MIKURU SUZUKI United ver.1 Black XXXLJPY 3,870 ( USD 24.62 )
-
Unicorn Gripper3 TWO TONE Shaft Blue/White M No.78731 JPY 458 ( USD 2.91 )
-
DYNASTY
A-FLOW Larry Butler model STEELJPY 9,982 ( USD 63.51 )