Darts / 【one80】KILLUA Yuki Onodera Model 2BA 17.5g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The first signature model of Yuki Onodera, a member of SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN LADIES.
After joining One80, we started by considering the barrels she had used in the past and her grip and form.
There were three key points in developing this model.
Balance of the barrel with a back center of gravity.
Cutting the barrel so that it feels strong but not too much.
Taper angle to reduce the grip.
These were incorporated into the design, and the model was completed after repeated prototyping.
The appearance also reflects Onodera's commitment, with a combination of a shark and ring cut, plus a vertical cut that resembles a fingernail.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of Gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
Model Items
-
Darts Studio Macau
Yuki Onodera Model T-SHIRT XLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
Darts Studio Macau
coin wallet Yuki Onodera ModelJPY 1,650 ( USD 10.49 )
-
Darts Studio Macau
player goods DSM Uniform Key Chain Yuki Onodera ModelJPY 660 ( USD 4.19 )
-
Darts Studio Macau
Yuki Onodera Model T-SHIRT SJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
Darts Studio Macau
Yuki Onodera Model T-SHIRT 2XLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
Darts Studio Macau
Yuki Onodera Model T-SHIRT 3XLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )