Darts / 【one80】#8 Yasuko Uehara Model Emerald 2BA 19g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This is the first model for Yasuko Uehara, who is currently competing in the SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN LADIES, to join One80.
After joining One80, we thoroughly examined Uehara's throw and grip and arrived at a short straight barrel.
The end of the barrel, which is Uehara's most important feature, has been prototyped many times to achieve the ideal cut and angle.
On the front part, we added the star-shaped symbol that is also depicted on Uehara's uniform.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 6.4mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
Yasuko Uehara Model Items
-
Darts Studio Macau
Yasuko Uehara Model T-SHIRT 3XLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
【L-Flight】】EZ ALC Yasuko Uehara Model ver.1 Shape White JPY 990 ( USD 6.29 )
-
L-Flight
ALC Yasuko Uehara Model ver.1 Shape WhiteJPY 990 ( USD 6.29 )
-
one80
#8 Yasuko Uehara Model Emerald 2BA 19gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
Darts Studio Macau
Yasuko Uehara Model T-SHIRT SJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
Darts Studio Macau
Yasuko Uehara Model T-SHIRT 2XLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
harrows
TESSERA FLIGHT RED 5700JPY 489 ( USD 3.11 )
-
MISSION DARTS GLIDE POINT BLACK 40mm JPY 220 ( USD 1.39 )
-
JAKO
jkc0308 GreenJPY 6,380 ( USD 40.59 )
-
L-Flight
flf1972 ShapeJPY 764 ( USD 4.86 )
-
TRiNiDAD
PRO Roman5 Miyu Miyawaki Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
TARGET
POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-6 2BA 18g 200943JPY 15,400 ( USD 97.98 )