Darts / 【TRIPLEIGHT】XEBEC DLC Akihiko Owaku Model 2BA 21g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The XEBEC with DLC coating, which boasts high hardness and wear resistance, is now available!
Akihiko Owaku's signature model, the sixth in the series, has been completely redesigned.
The standard nut-and-triangle combination of the "XEBEC" series has been rethought, and the new XEBEC features a double ring on the main grip area, which is made up of straight lines.
The double ring's solid gripping power and appropriate hooking force produce accurate and stable throws.
The front of the rod has a sharp outline with a straight line from the largest diameter to the tip diameter, taking into consideration the influence of the fingers.
Akihiko Yamatohisa's new series begins here.
Specifications
Material: 95% tungsten
Length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Plain Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
DYNASTY×L-Flight
PRO Akihiko Owaku Model ver.2 Shape Black×SilverJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
effort light Akihiko Owaku Model PRODUCTJPY 9,799 ( USD 61.32 )
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 15,299 ( USD 95.74 )
-
TRIPLEIGHT
XEBEC Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort Zero Akihiko Owaku Model 2BA 21gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )