Darts / 【TIGA】Fenrir Fusion Sho Okano Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Fusion model of the signature model "Fenrir" by Sho Okano, who maintained a top 16 ranking in the JAPAN 2024 season for the first time in his career and is expected to do even better in the 2025 season, is now available for the first time!
The Fusion model was born as a straight barrel with a rear center of gravity by adopting a combination of titanium on the front side and tungsten on the rear side.
The Fusion model has a titanium coating on the front side and tungsten on the rear side to create a straight barrel with a rear center of gravity, which makes it easier to feel the weight on takeback and improves the image when launching the barrel.
The black coating and the Fusion's unique titanium coloring are both well-designed.
Specifications
Material: 90% tungsten + titanium
Overall length: 49.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 17.8g
Standard: 2BA
Center of gravity: Rear
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Model Items
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2024 Sho OkanoJPY 3,000 ( USD 18.89 )
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2025 Sho OkanoJPY 2,000 ( USD 12.60 )
-
TIGA
Fenrir2 Sho Okano Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
【L-Flight】】PRO Sho Okano Model ver.1 Shape KAMI MIX JPY 920 ( USD 5.79 )
-
TIGA
Fenrir Sho Okano Model Limited 2BAJPY 14,850 ( USD 93.56 )
-
SHADE×TIGA
SPECIAL COLLABORATION Sho Okano COLLABO T-shirt XXLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )