Darts / 【TRiNiDAD】GONZALEZ TYPE6 Teppei Nishi Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
By extending the barrel length by 5mm from the previous model, the dart's flight, which can be said to be Teppei Nishi's signature, has been deepened.
While the overall form is the same as the previous model, the release can be left to the end by simply placing a finger on it.
This barrel is a strong ally of Teppei Nishi, who is particular about smooth release and flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Teppei Nishi Model Items
-
CONDOR
AXE 120 Death or Practice Teppei Nishi Model Small Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Teppei NishiJPY 5,000 ( USD 31.50 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 GONZALEZ6JPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll SHORT BLACKJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Long BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll LONG WHITEJPY 1,300 ( USD 8.18 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
TRiNiDAD
PRO Zamora Type2 Megumi Matsumoto Model S-DARTS LIMITEDJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
TRiNiDAD
PRO Gomez Type12 Yuki Yamada Model 2021-22 PDC WORLD CHAMPIONSHIP LIMITED MODEL 2BA 22.6gJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
TRiNiDAD
EDER TYPE4 Hiroyuki Yoshino Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
TRiNiDAD
LAW TYPE3 James Law Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.60 )