Darts / 【UNICORN】Shiori Sato Model Aile 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
A darts barrel that is as light as a feather in your hand and delivers precise target control.
Aile is a new concept model from Unicorn Japan, named after the French word "Aile" meaning "wing". This all-round darts pursues stability and straightness of throw by precise modeling and balance design.
? Weight: 18.0g
The moderate weight design allows for good release at the time of release and outstanding hand release. Ideal for players who prefer delicate control with the wrist, or for those who seek quick throws with a lighter setting.
? Overall length: 45.0mm
The 45.0mm overall length is an exquisite overall length setting that is neither too short nor too long. It can be held stably either forward or backward. It accommodates a variety of holding styles and fits naturally to the player's form.
Maximum diameter: 7.5 mm. Maximum diameter: 7.2mm
Shark cut fits firmly to the player's fingers. Ease of grip allows for more direct power transmission. It also leads to easier grouping.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shiori Sato Model Items
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile 2BAJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile SteelJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
Darts Studio Macau
player goods Long towel Shiori Sato ModelJPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Small Medium Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 Standard KAMI MIXJPY 990 ( USD 6.22 )
-
TRiNiDAD
TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )