Darts / 【UNICORN】Shiori Sato Model Aile Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
For steel darts players who seek weight, stability, and sharp flight.
Aile STEEL" is a model optimized exclusively for steel darts with the same design concept of Aile. The weight and center-of-gravity balance optimized for the steel darts environment will bring out more accurate throws. This barrel is ideal not only for steel players, but also for soft players who want to step up their steel game.
? Weight: 21.0g
This barrel is recommended for players who seek straight flight and stable stabbing because the weight of the barrel can be thrown with a firm feeling of weight. The weight of the barrel itself makes it easy to generate arrow speed even if you relax when throwing.
? Overall length: 45.0mm
Designed to be compact while ensuring freedom of grip. The length is designed to be the easiest for steel players to handle, allowing them to continue throwing at a good tempo without losing their rhythm.
? Maximum diameter: 7.2mm
The narrower diameter allows the fingers to wrap tightly around the dart when gripping it for a delicate release. The darts interfere less with each other, making it easy to aim for dense groupings.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Shiori Sato Model Items
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile 2BAJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile SteelJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
Darts Studio Macau
player goods Long towel Shiori Sato ModelJPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Small Medium Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 Standard KAMI MIXJPY 990 ( USD 6.22 )
-
TRiNiDAD
TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )