Darts / 【UNICORN】Shiori Sato Model Aile UG 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Feels like a feather with the added confidence of a solid weight.
The Aile UG is an increased weight model with enhanced maneuverability and propulsive force, while maintaining the light flight and highly accurate control of the previous Aile models.
The weight is set at 20.0g, which gives the arrow a solid extension and stability, making it ideal for players who seek depth and stability in their throws.
Weight: 20.0g (barrel only)
While maintaining the ease of use of the Aile, the increased weight improves the straightness and ease of rhythm.
The design allows the player to feel the "core" in the hand, leading to a natural throw.
Overall length: 45.0mm
The same length as the base model, but with the same grip feel.
Recommended for those who want to adjust only the weight without changing the grip position or release point.
Maximum diameter:7.2mm
Standard diameter that achieves both grip comfort and grouping performance.
It is designed for stable finger contact and high reproducibility of flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shiori Sato Model Items
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile 2BAJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
UNICORN
Shiori Sato Model Aile SteelJPY 17,000 ( USD 107.06 )
-
Darts Studio Macau
player goods Long towel Shiori Sato ModelJPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
CONDOR
AXE DOODLE FEATHER Shiori Sato Model Small Medium Blue GreenJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
L-Flight × unicorn
PRO Shiori Sato Model ver.1 Standard KAMI MIXJPY 990 ( USD 6.22 )
-
TRiNiDAD
TAPIA TYPE2 Shiori Sato Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )