Darts / 【TRIPLEIGHT】charm4 THORN Rainbow95 IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "charm" series has captivated players with its high operability and beauty throughout the series.
From the long-awaited "charm4" series, the long-awaited fourth installment, "Rainbow95" is now available in a rainbow-colored shine on the entire surface.
The "Rainbow95" is based on the previous model.
Based on the previous model, the maximum diameter has been increased from 7.4 to 7.8 mm, and the weight has been increased.
The new model has a more stable grip feel while maintaining the same high operability.
The spiral cut from the front to the main area provides a feeling of being absorbed by the fingers.
In addition, the neat "neck" leads to a natural grip and assists in a smooth release.
The most distinctive feature is the rainbow-colored Rainbow coating applied to the entire surface.
The rainbow coating shows various expressions depending on the angle of the light, adding glamour and individuality to your play.
TRIPLEIGHT is proud to present a piece that combines high performance and aesthetics.
Specifications
Material: 95% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.8mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ikuko Takeyama Model Items
-
TRIPLEIGHT
charm3 UR Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
TRIPLEIGHT
charm2 light Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
FlightL×DYNASTY
PRO Ikuko Ver.2 Takeyama Model Shape MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRIPLEIGHT
charm4 THORN Rainbow95 IKUKO TAKEYAMA MODEL 2BA 20gJPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
TRIPLEIGHT
charm3 UR Rainbow95 Ikuko Takeyama modelJPY 14,800 ( USD 92.66 )
-
L-Flight×DYNASTY
EZ Ikuko Takeyama Model Standard MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )