Darts / 【MIRARCH】Kien Neo Chizuko Nishimaki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 156.65 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/8 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Kien Neo, modeled by Chizuko Nishimaki, is now available in the Neo series!
The Kien model of Chizuko Nishimaki is now available in the Neo series with increased weight from the previous model!
The standard torpedo type is easy to handle for both beginners and advanced players. The semi-front center of gravity makes it easy to fly with light force, and the taper position and angle have been carefully designed for a smooth release.
The grip is knurled to reduce slippage during gripping.
The design provides a stable grip and is long-lasting due to minimal deterioration.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.27 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 112.34 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.38 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.44 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 105.32 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 98.30 )
Recently checked items
-
Fit
GEAR Shaft fis7231 ["Slim"] ["Spin"] ClearJPY 870 ( USD 5.54 )
-
Fit Flight Air
Minako Ino Model ver.2 Shape WhiteJPY 970 ( USD 6.19 )
-
Fit
GEAR Shaft fis6082 ["Slim"] ["Spin"]JPY 870 ( USD 5.54 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVECARD #59 black pantherJPY 660 ( USD 4.21 )
-
TIGA
DINOFLY2 Mayu Shikanai ModelJPY 13,200 ( USD 84.26 )
-
eda0421 JPY 419 ( USD 2.67 )