Darts / 【TRiNiDAD】COTTO TYPE3 Takayuki Masatsu Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 54.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
COTTO TYPE3 can be used with any grip tension.
The third COTTO TYPE3 by Takayuki Masatsu.
The maximum diameter has been enlarged to reduce the play in the grip as much as possible in order to have a stable grip, and the sharp cut inherited from the previous model makes this barrel suitable for any grip tension.
The overall length and the cut that creates Takayuki Shozu's unique darts flight have made it a barrel with a strong presence as a one and only barrel.
The more you use this model, the more you will get used to the cut, and we hope you will love this model for a long time.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 54.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Takayuki Masatsu Model Items
-
SHADE
Takayuki Masatsu Portrait T-SHIRT 2023 White XLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 Takayuki MasatsuJPY 3,000 ( USD 18.89 )
-
SHADE
Takayuki Masatsu Portrait T-SHIRT 2023 White LJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
SHADE
Takayuki Masatsu Portrait T-SHIRT 2023 White MJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
TRiNiDAD
COTTO TYPE2 Takayuki Masatsu Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.60 )
-
SHADE
PLAYER fan 2024 Takayuki Masatsu&Sayaka Sasaki&Mitsuhiko TatsunamiJPY 3,000 ( USD 18.89 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )