Darts / 【one80】Rene Eidams4 Rene Eidams Model 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is the latest model by Rene Eidams, one of Germany's leading One80 players.
The torpedo shape is almost straight and has a good grip without being too hard to hit.
The rear part of the barrel is ring cut and the front part is milled with gold and green coating.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.5mm
Maximum diameter: 7.1mm
Barrel weight: 18g
Standard: 2BA
Center of Gravity
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
Recently checked items
-
one80
S-Bite S-B1 2BA 20gJPY 12,100 ( USD 76.14 )
-
Fit Flight
Ricardo Perez Ibarra StandardJPY 870 ( USD 5.46 )
-
Winmau
PRISM DELTA FLIGHT 6915-208JPY 358 ( USD 2.25 )
-
TARGET
POWER 9FIVE PHIL TAYLOR model GEN-11 2BA 20g 210369JPY 18,800 ( USD 118.30 )
-
TARGET
DIMITRI VAN DEN BERGH Model G2 2BA 19g 210320JPY 13,800 ( USD 86.84 )