Darts / 【CUESOUL】Aglaia2 Short Sayaka Sasaki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | QSOL |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The entire barrel is cut in stripes to enhance grip and fit the fingers firmly.
It delivers smooth flight and excellent control performance.
The Aglaia2 series is available in two lengths, Long (45.0mm)/Short (38.0mm), while maintaining the weight of the original Aglaia.
By selecting the optimum length according to the player's form and grip position, a more natural throw and stability can be obtained.
For players seeking a smoother release, we also offer a No Grip model with no cut.
The shape is a near-straight, torpedo type.
The simple, straight design supports a stable release and leads to accurate throws.
The center-of-gravity design makes it easy to handle and suitable for a wide range of players.
This barrel is ideal for both beginners and advanced players to experience the ideal balance.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 38.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Sayaka Sasaki Model Items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 3rd Yukie SakaguchiJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
CUESOUL
Aglaia Light Sayaka Sasaki ModelJPY 14,000 ( USD 89.07 )
-
CUESOUL
Aglaia2 No Grip Sayaka Sasaki ModelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 5th Sayaka SasakiJPY 5,000 ( USD 31.81 )
-
SHADE
Bunny PRANKS T-shirts Ayaka Sasaki Model black&green XSJPY 3,899 ( USD 24.80 )
-
CUESOUL
Aglaia2 Short Sayaka Sasaki ModelJPY 16,000 ( USD 101.80 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )