Darts / 【CUESOUL】Shin Shin Higashida Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | QSOL |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Shin is the result of our thoughtful consideration of easy flight, easy grip, and easy release.
The center part of the barrel has a straight shape for easy release.
In addition, the vertical cut and the wide double rings allow for just the right amount of push and finger rest.
The rear part of the barrel has a step and shark cut to give you a secure first grip.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.7mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shin Higashida Model Items
-
GRRM
CALIFORNIA Blacks Shin Higashida Model BlackLimitedJPY 13,240 ( USD 84.24 )
-
GRRM
CALIFORNIA Blacks Shin Higashida ModelJPY 10,499 ( USD 66.80 )
-
Harrows
SHIN Shin Higashida ModelJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Fit Flight AIR
Shin Higashida Model StandardJPY 946 ( USD 6.01 )
-
CUESOUL
Shin Shin Higashida ModelJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
Fit Flight Air
Shin HIGASHIDA Model ver.2 Shape BlackJPY 970 ( USD 6.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
UNICORN
GRIPPER4 ELEMENTS 2-TONE Red/Clear Long No.78981JPY 458 ( USD 2.91 )
-
TARGET
CULT 11 2BA 21g 210309JPY 13,000 ( USD 82.72 )
-
GSD
DRAGON T-shirt Natsumi Iwata bespoke color LJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
TRIPLEIGHT
effort2 Akihiko Owaku Model Rainbow Limited 2BAJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
unicorn
unf1202JPY 314 ( USD 1.99 )
-
COSMODARTS
Darts T-shirt Galaxy Type 2018 LJPY 10,780 ( USD 68.58 )